Csákvár-Bicske-Csabdi Társult Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Csákvár-Bicske-Csabdi Társult Evangélikus Egyházközség
Csákvári Evangélikus Egyházközség
Harmonia Floriana Kórus
Kórusunk története
 

Kórusunk története

A gyülekezetünk kórusa 1996-ben alakult, azzal a céllal, hogy gyülekezeti alkalmainkat gazdagítsuk. Eleinte kis létszámmal, majd egyre több énekelni vágyó gyülekezeti tag vett részt a munkában. Kórusunk vezetője, a nálunk szolgáló lelkész felesége: Albertné Joób Emese volt. A próbákat heti gyakorisággal tartottuk (ami azóta is így történik). Az ekkor még énekelni nem tudó, de lelkes amatőr társaság hamarosan túljutott az első nehézségeken. Sok darabot megtanultunk. Havonta egy istentiszteleti alkalmon és minden kazuális szolgálaton részt veszünk, nem csak a saját gyülekezetünkben, hanem a társgyülekezeteinkben és kórustalálkozókon is.

2002-től kórusunk új vezetője, gyülekezeti lelkészünk felesége Szebik Ildikó. A vezető csere új lendületet adott kórusunk működésének. Kórusunk tagjai időközben részben kicserélődtek, míg a kezdetekkor gyülekezeti "dalárdaként" énekeltünk, napjainkban már képzett hangú kórus a színvonalát érjük el. Kórusmunkánk eredményének tartjuk számon azt a tényt is, hogy gyarapodott gyülekezetünk létszáma, egyre több fiatal vesz részt gyülekezeti munkánkban.

1997 őszétől havi gyakorisággal (kivéve a nyári hónapokat - lásd melléklet) zenés áhítatokat szervez a kórusunk, ez ma már hat éve tartó rendszeresen megszervezésre kerülő program. Évente mintegy nyolc ilyen alkalmat tartunk. Ennek a programnak több előnyét is megtapasztalhattuk az eltelt időszakban. Egyrészt a rendszeressé vált havi alkalmak mozgalmassá teszik gyülekezeti életünket, másrészt a településünkön élő, más felekezethez tartozó emberek is rendszeresen látogatják, és számon tartják alkalmainkat, így énekkarunk és gyülekezetünk egyaránt nyitott minden érdeklődő számára.

1998-ban kórusunk partnerkapcsolatot alakított ki a németországi Pyrbaum-i evangélikus gyülekezet kórusával. Évente egyszer találkozunk. Egyik esztendőben mi vagyunk a vendéglátók, következő esztendőben pedig mi vendégeskedünk a partner énekkarnál, ez három napos program, mely alkalom egy-másfél órás koncerttel zárul a házigazda gyülekezet templomában. Ez mindkét gyülekezet életét felpezsdíti.

Kórusunk felkészültségét, tudásanyagának megszerzését és elmélyülését a hetente történő próbák alatt szerzi meg. Ha nagyobb, időigényesebb darabokat tanulunk akkor külön szólam próbákat tartunk, és többször.

Évente kétszer (ősszel és tavasszal) kórusunk három napos "edzőtáborba" megy. Általában valamilyen egyházi üdülőt választunk erre a célra. Pl: Révfülöpi Oktatási Központ, Nagyveleg Belmissziós Központ.

Ezek az edzőtáborok nagyon hatékonyan töltik be szerepüket. A három napon át tartó éneklés alatt egyrészt nagy anyagot tudunk megtanulni, másrészt a kórusunk új pozitív közösségi élményekhez jut, ami növeli az összetartozás érzését és átsegít bennünket az esetleges nehezebb pillanatokon. Reggel és este közös áhítaton veszünk részt, ami erősíti bennünk a testvéri közösség felelősségének tudatát. Nagyon fontos részét képezik közösségünk életének ezek az alkalmak.

A kórusunk kilenc évi működésének tapasztalatai, összegzés: Közös éneklés élményén túl, felpezsdült, megújult és megfiatalodott gyülekezetünk. Összetartozó közösséggé formálódtunk, megélhetjük a mindennapi életünkben az Úristen megtartó kegyelmét, mely erőt és bátorítást ad a nehézségekben. Jó a testvérekkel együtt lenni, örömmel tölt el bennünket, hogy élő közösségünk mások számára is vonzó. A munkát, mely életünk részévé vált, folytatjuk.

Társoldalak
Beszámoló az egyházkerületi kórustalálkozóról
Zenés áhítat sorozatunk eseménytáblázata
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster