Csákvár-Bicske-Csabdi Társult Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Csákvár-Bicske-Csabdi Társult Evangélikus Egyházközség
Csákvári Evangélikus Egyházközség
"SZIKLAVÁR" Gyülekezeti újságunk
Sziklavár előző, 2005 pünkösdi száma
 

Sziklavár előző, 2005 pünkösdi száma

S z i k l a v á r

A Csákvár – Bicske – Csabdi Társult Evangélikus Egyházközség gyülekezeti lapja

2005. pünkösdi szám

Simon Péter megszólalt, és így felelt:

Te vagy a Krisztus, az élő Isten Fia.”

(Mt. 16, 16)


Kedves Testvéreim az Úr Jézus Krisztusban!

Pünkösd másodnapjának igéjével szeretettel köszöntöm a Kedves Olvasót!

Jézus tette fel tanítványainak azt a kérdést, hogy az emberek kinek mondják őt. De biztos vagyok abban, Jézust sokkal jobban érdekelte az a válasz, amelyet a következő kérdésére válaszolt az első tanítványa: „és ti kinek mondotok engem?”

Kicsoda Jézus?Sokan „boncolták” már ezt a kérdést. És Jézus ezt nem véletlenül, kedvtelésből, vagy egyszerű kíváncsiságból kérdezte. Hiszen eljön majd az a pillanat, amikor majd Jézus beül az ítélőszékbe, és mindenkinek meg kell állnia Őelőtte (2Kor 5, 10). Sokan úgy gondolják, hogy itt, az utolsó ítélet alkalmával dől el, hogy sikerül-e üdvözülni, bejutni a mennyországba, vagy pedig elkárhozunk.

A Biblia alapján bizonyosan állíthatom, hogy ez nem így lesz. Az utolsó ítéletkor már az ítélet kihirdetése és végrehajtása fog megtörténni. Ahogy a bűneset és a megváltásunk is a földön történt meg, úgy az üdvösségünk is itt a földön dől el. Mégpedig a feltett kérdésre adott válaszunk alapján: „és ti kinek mondotok engem?”

Evilági életünk során erre a kérdésre kell választ adnunk. Ezt a kérdést kell, hogy nekünk szegezzék, és erre kell választ találnunk.

A válaszon az életünk múlik. Az az élet is, amelyet itt élünk ebben a világban, és még inkább az az élet, amely nem 60 – 70 – 80 évig tart, hanem örökké! De már ebben a világban is meghozza gyümölcsét az idejében meghozott válasz, és megváltozik tőle az élet.

Egyszer egy idős beteges asszonytól megkérdezték: Ugyan minek megy templomba, hiszen úgyis beteg, úgyis szenved!?

Az asszony így felelt: Igen, de én kapok hozzá erőt elviselni!

Ez az asszony ugyanazt tette, mint 2000 évvel ezelőtt Péter: megvallotta a hitét. Elmondta másoknak, akik nem értették, hogy miért érdemes, miért jó Jézusban hinni.

Számomra azért fontos Pünkösd ünnepe, mert újra és újra eszembe juttatja, hogy Isten elküldte hozzánk a Szentlelkét, hogy Ő megismertesse velünk Jézust, a Krisztust, hogy Ő a mi Megváltónk, aki örök életet szerzett nekünk. Ez a Szentlélek az, aki segít megtisztulni bűneikből, és beköltözik annak a szívébe, aki kéri tőle (Jövel, Szentlélek Úristen, töltsd be szíveinket bőven... Evang. Énekeskönyv 229. ének).

Ezt az éneket énekli és imádkozza a gyülekezet a konfirmációi istentiszteleten. De miért is? Mert szükségünk van a Szentlélekre!

Ez a Szentlékek ad erőt a bizonyságtételhez, hogy elmondjuk, megosszuk másokkal, Jézus hogyan cselekedett az életünkben, hogyan szabadított meg bűneink terhéről, hogyan teszi áldássá életünket.

És ti kinek mondotok engem?”

Ámen!

SzK


Társgyülekezeti nap

Idén május 1-jén Csákváron tartjuk társgyülekezeti napunkat.

13.30 órakor közös úrvacsorai istentisztelettel kezdjük együttlétünket, majd a Luther életéről készült filmet nézzük meg, melyet beszélgetés követ.

Végül a napot 18.30 órai kezdettel Zenés áhítat zárja

Papp Olivér

orgonista szolgálatával.

Mindenkit sok szeretettel várunk!


Lelkészi jelentés a 2004. évről



Jézus mondja: „Az ég és a föld elmúlik, de az én beszédeim nem múlnak el.” (Mk. 13, 31)



Szeretett Testvéreim az Úr Jézus Krisztusban!

Múlandó és el nem múló. Jézus ezt a két kategóriát állította fel számunkra. Vannak olyan dolgok, amelyek elmúlnak. Itt van például az idő. Talán ezt érzékeljük a legjobban, ha a mulandóságra keresünk példát. Az idő, és főként a mi időnk nagyon gyorsan múlik. S ha körülnézünk a világban, szinte mindenhol csak a mulandósággal szembesülhetünk. Gyülekezetünk tagjai, vagy éppen szomszédunk, akivel már soha többé nem válthatunk szót, mert az elmúlt évben kellett utolsó földi útjára kísérnünk. Feladatok, amelyeket szerettünk volna elvégezni, de valamiért mégsem került rájuk sor. Az alkalom elúszott, a lehetőség megszűnt. Nem látogatott istentiszteletek és bibliaórák, idők, percek és órák, amikor éreztük a késztetést, hogy most inkább Istenre kellene figyelni, és a Bibliát olvasni, de gyengének bizonyultunk. Változik a környezetünk, a lakásunk, a családi állapotunk. Soha nem lesz már olyan, mint egy évvel ezelőtt. Minden elmúlik.

Múlandó és el nem múló. Jézus ezt a két kategóriát állította fel számunkra, de ez a két kategória nem egyforma. A múlandó dolgok láthatóak, az el nem múlók, vagyis az örökkévalók pedig láthatatlanok. Ezért teljesen logikus, hogy az ember, aki születésénél fogva ehhez a látható világhoz tartozik, kevésbé tud azonosulni a nem láthatóakkal. De Jézus felállítja ezt a két kategóriát, és ezt azért teszi, mert valamelyikhez tartoznunk kell. Valamelyiknek a részévé kell válnunk, pontosabban el kell döntenünk, hogy melyikbe akarunk tartozni. A mulandó világgal akarunk elmúlni, vagy pedig Krisztus beszéde, tehát Isten igéjébe belekapaszkodva élni a Krisztusban felkínált kegyelem lehetőségével, és a mulandóságból átmenekülni az örökkévalóságba. Krisztus azért jött, hogy ezt megtegyük. Hogy el ne vesszünk, hanem örök életünk legyen. Az Úr segítsen minket Szentlelke által, hogy mielőbb, és helyes döntést hozzunk!


Tisztelt közgyűlés, kedves Testvérek!

A tavalyi közgyűlésen egy nagyon aprólékos, minden részletre kiterjedő, és ugyanakkor nagyon terjedelmes lelkészi jelentést készítettem. Úgy döntöttem, hogy idén ezt másként teszem. Így a jelentésem első felében a fontosabb statisztikai adatokat szeretném közölni, és ezt követően szeretnék tényleges lelki helyzetjelentést tenni.

I. STATISZTIKA.

Istentiszteletek

Csákváron 56 vasárnapi és ünnepi istentiszteletre gyűlünk össze, ezek látogatottságának átlaga 44, 5 fő. Ehhez hozzá kell tennem, hogy a nyári táborozók jelenléte az istentiszteleten erősen javította ezt az eredményt.

Csabdin 50 istentiszteleten voltunk átlagban 7, 4 fővel, Bicskén 55 istentiszteleten 14,2 fővel. Tavaly ezt gyülekezetenként nem számoltuk, csak a három összegét, amely 60,44 fő volt, idén a 3 szám összege 69, 1 főt ad ki.

Úrvacsora

Csákváron istentiszteleten 18 alkalommal szolgáltattuk ki Krisztus testét és vérét, egyéb alkalmakkor, vagyis lakásban, szeretetotthonban 11 alkalommal. Csabdin istentiszteleten 12, egyéb alkalommal 1-szer; Bicskén istentiszteleten 18 alkalommal, lakásban 1 alkalommal.

Kazuális adatok:

A legtöbb kazuális esemény Csákváron történt. Elbúcsúztunk Nagybátori Gyula, Fehér Gézáné, Szalai Károlyné, Benedek Sándor, Dornyi Józsefné és Búr Istvánné testvéreinktől.

A keresztség szentségében Bokor Ábel, Negro Ernő, Szabó Csaba, Szabó Bence, Szabó Gergely, Szajkó Levente Zoárd, Szebik Károly Vilmos, valamint református szertartás szerint Szebik Zsuzsanna Ágnes részesültek.

Csákvári templomunkban egy pár, Puszta Tamás és Hajnáczki Dóra kérték házasságukra Istenünk áldását.

Csabdi gyülekezetében Sefcsik Józsefné testvérünktől búcsúztunk a feltámadás reménységében.

Bicskén Tóth József Dávid testvérünket kereszteltük meg, Németh András tett vallást hitéről a konfirmációi istentiszteleten, és Czagler Józsefné testvérünket kísértük utolsó földi útjára.

Az Úr adja meg, hogy ezek a nevek mind beírva találtassanak az Élet Könyvébe.

Látogatások

Összesen 105 alkalommal végeztem lelkipásztori látogatást a 3 gyülekezetben, ezen kívül 7 alkalommal kerestek fel a Lelkészi Hivatalban. A gyülekezetekre lebontva: Csákváron 44, Csabdin 21, Bicskén 24, és a három gyülekezeten kívül 6 alkalomról van szó. Ez az adat önmagában még mindig nem elégséges, magam sem vagyok ezzel megelégedve. Két megjegyzést fűznék ehhez hozzá: először is azt, hogy a lelkészlakás felújítási munkálatok ideje alatt szinte semmilyen lelkészi szolgálat végzésére, így látogatásra sem volt módom, másrészt pedig a 2003-ban végzett látogatási adathoz képest 131%-ot teljesítettem. Tudom, hogy tavaly ígéretet tettem a látogatások számának növelésére. 2005-ben szeretném ezt az adatot is túlszárnyalni.

Gyülekezeten kívüli szolgálatokról a következőket jelentem:

- Gánti Szociális Otthonban 2 alkalommal 6 fő számára végeztem temetési szertartást.

- Részt vettem az egyházmegyei presbiteri üléseken megbízott egyházmegyei jegyzőként.

- A 2004 nyarán megrendezésre került Szélrózsa V. Országos ifjúsági találkozón 3 esten áhítattal szolgáltam.

- Országos jogi bizottsági tagként 1 alkalommal részt vettem jogi bizottsági ülésen.

- Részt vettem a Lutheránus Megújulás alkalmain és a Fiatalok Krisztusért Alapítvány Kuratóriumi ülésén.

II. LELKI HELYZETJELENTÉS

Talán ez a legnehezebb feladat: emberekről, gyülekezetekről és ezek lelki állapotáról beszélni. Az ember nem láthat bele egyetlen embertársának a szívébe, ez egyedül Istennek lehetséges. Amit a magamfajta lelkész megtehet, a gyümölcsök alapján következtetek vissza a fa állapotára.

Úgy gondolom, itt most mindhárom gyülekezetet szét kell választanunk egymástól. Hiszen mindhárom gyülekezetnek más történelmi előzményei vannak.

Csákvár

A csákvári gyülekezet, úgy érzem, erős alapokon áll. Az istentiszteleteken való részvétel, a különféle gyülekezeti alkalmakon való szolgálat és áldozatvállalás jellemzi ezt a gyülekeztet. Nagy segítség ebben a presbiterkörzetek, ahol a presbiterek érezhetően nem csak az egyházfenntartói járulékért keresik fel a rájuk bízottakat. Örülök annak is, hogy a presbitereken keresztül eljutnak hozzám a gyülekezeti tagjaink kérései is.

2004.-ben óriási pozitív hatást gyakorolt rám a húsvét ünnepe utáni bibliaórák sorozata. Ha visszaemlékeznek, 2002-ben még az volt a kérés, hogy a kerti munkákra hivatkozva húsvét ünnepe után már ne legyen bibliaóra. Ehhez képest virágvasárnap istentisztelet volt, hétfő – kedd – szerdán nagyheti evangélizáció, nagycsütörtökön és nagypénteken úrvacsorai istentiszteletek, húsvét ünnepén és húsvét hétfőn szintén ünnepi istentiszteletek voltak. Majd a következő napon, kedden a bibliaórán szintén szép számmal voltunk együtt. Sőt, húsvét után sokkal nagyobb létszámban voltunk együtt, mint húsvét előtt. Ez számomra egyértelmű jelzés arra, hogy a gyülekezet egyre intenzívebben érdeklődik és foglalkozik Isten igéjével, ami hiszem, hogy meg fogja hozni a maga gyümölcseit.

Ugyanakkor Csákváron azt érzem, hogy talán túl sok gyülekezeti program van. Lehet, hogy kevesebbet kellene szerveznünk, és amiket megtartunk, azokra jobban, alaposabban felkészülnünk.

Bicske

A bicskei gyülekezetben szintén látok előremozdulást. A gyülekezeti bibliaórára gondolok, amelyet az év első felében még a templomban tartottunk, és csak 2 testvér látogatta ezt az alkalmat. Ősztől viszont Göllner Laci bácsinál tartjuk a bibliaórát, és ide sokkal többen eljönnek. Ugyancsak jelentős előrelépésnek látom, hogy a bibliaóra résztvevői most már minden alkalomra hozzák magukkal a Bibliát, hogy ne csak hallják az elhangzottakat, hanem olvassák is a Bibliából, mert így jobban rögződik a fejben és a szívben is. Ennek a gyümölcsei szintén láthatóak a testvérek életében és gondolkozásában. Istennek legyen hála érte!

A bicskei gyülekezetben sokkal nagyobb hangsúlyt kell helyezni a látogatásokra amiben továbbra is az jelent nehézséget, hogy 5 kis létszámú csoportban tartok hitoktatást, ami sok időt és energiát jelent. Természetesen nem lehetetlen a bicskei látogatás, és remélem, hogy ősztől össze lehet vonni csoportokat.

Csabdi

A Csabdi gyülekezet mindig szerez számomra kellemes meglepetéseket. Példaértékűnek tartom, hogy ez a kis létszámú gyülekezet ragaszkodik identitásához, és ellátja azokat a feladatokat, amelyeket más gyülekezetekben sokan végeznek el. Némi előremozdulást szintén látok, ami az ősztől indult bibliaórának köszönhető. Ugyanakkor szomorú, hogy többen, akik élhetnének a bibliaóra lehetőségeivel és előnyeivel, ezt nem teszik meg. Remélem, hogy ezután nem csak két fő számára kell bibliaórát tartanom. Bár azzal is tisztában vagyok, hogy soha nem a mennyiség számít, hanem a minőség és a tartalom.


Végezetül szeretném köszönetemet kifejezni először is Istennek, a mi Kegyelmes Atyánknak, aki ebben az évben is hordozott és megtartott minket.

Köszönöm, mindhárom gyülekezetnek az egész éves munkáját, a felügyelőknek, Zsuzsának, Tamásnak, és Józsefnek, valamint az összes tisztségviselőnek türelmes és áldozatos munkáját. Kérem az Egyház Urát, hogy a jót munkálja és folytassa bennünk, szent neve dicsőségére! Ámen!


Szebik Károly


A szikh, aki keresett és talált

Szundar Szingh egy punjabi szikh1 család gyermekeként látta meg a napvilágot. Édesanyja istenfélő asszony volt, de édesapja azt akarta, hogy fia világi pályán érjen el sikereket. Nem volt túlzottan vallásos.
Mivel az állami iskola túl messze esett, Szandar keresztyén iskolába járt.
Nem egészen tizennégy éves korában élete hirtelen romba dőlt: meghalt az édesanyja. Engedelmes iskolásfiúból fegyelmezetlen, a tanítást állandóan zavaró kamasz lett, nem volt hajlandó Bibliát olvasni, rendszeresen bajt okozott. Végül átment az állami iskolába.
Egy banda vezére lett, akik elhatározták, hogy zavart keltenek a keresztyén iskolában, a tanárokat pedig elkergetik. Kővel szórták a szabad ég alatt igét hirdető prédikátorokat, a keresztyének istentiszteletein pedig trágyát dobáltak szét. Még édesapja is elhűlt a fia életében végbement változás láttán.
Amikor Szundar Szingh maláriát kapott és depresszióba esett, azt kérte, vegyék vissza a keresztyén iskolába. Szelídebb lett, de még mindig harcolt Isten ellen. Néhány cimborájával egy Újszövetséget vett, hazavitte, és együtt elégették. Édesapja megfeddte:
- Nem vagy magadnál, hogy elégeted a keresztyének könyvét? Édesanyád azt mondta, hogy jó könyv az!
Végül már nem tudta, mit tegyen. Ha nem találja meg a békességet, öngyilkosságot követ el! Három napra és három éjszakára bezárkózott, hogy imádkozzon:
- Isten! Ha vagy, jelentsd ki magad nekem ma este!
Ha hét órán belül nem kap választ, fejét a Lahore-i vonat elé fekteti a sínekre.
Virradat előtt berohant édesapja szobájába, és kijelentette:
- Láttam Jézust.
Édesapja azt mondta neki, hogy csak álmodott, de a fiú erősködött:
- Nem, nem álmodtam. Jézus bejött a szobámba, és azt mondta hindusztániul: "Meddig üldözöl még? Azért jöttem, hogy megszabadítsalak. Imádkoztál, hogy megismerhesd a helyes utat. Fogadd el! Én vagyok az út."
Majd kijelentette:
- Keresztyén vagyok. Senki mást nem szolgálhatok, csak Jézust!
Édesapja arra emlékeztette, hogy még három nap sem telt el, mióta elégette a keresztyének könyvét. Szundar mereven állt, kezét nézegette:
- Ezek a kezek tették. Halálom napjáig sem moshatom le kezemről ezt a bűnt. De amíg az a nap eljön, életem az Úré.
Akkor még nem tudta, hogy keze megtisztult a bűntől, amikor befogadta a Megváltót. Isten többé nem fog emlékezni vétkére.


1A szikh vallás indiai vallás, amely az iszlám és a hindu tanítást akarja egy vallásban egyesíteni.




Évről évre beszámolunk gyülekezeteink anyagi helyzetéről. Szeretnénk, ha minden testvérünk tisztában lenne azzal, hogy a gyülekezet vagyona közös vagyon. Egyúttal szeretnénk azt is, ha tudnék, hogy az egyház soha nem a lelkész fenntartására, hanem az egyházi szolgálat végzésére, az Isten igéjének, az örömhírnek a hirdetésére, és a szentségeknek, a keresztség és az úrvacsora kiszolgáltatásának elvégzésére jött létre.

Így fordulunk azzal a kéréssel minden evangélikus testvérünkhöz, hogy anyagilag is támogassák szeretett gyülekezetünket. Ne csupán egy-egy „szolgálat (szolgáltatás?!) elvégzéséért” támogassanak, hanem folyamatosan járuljanak hozzá az egyház fenntartásának költségeihez. Ezért is nem egyházadónak, hanem egyházfenntartói járuléknak hívjuk a gyülekezet tagjaitól érkezett összeget. Megértésüket és támogatásukat köszönjük, és hisszük: Isten áldással viszonozza a Neki szánt ajándékot.

Pál apostol írja: „Mindenki úgy adjon, ahogyan előre eldöntötte szívében, ne kedvetlenül vagy kényszerűségből, mert „a jókedvű adakozót szereti az Isten”. (2Kor. 9, 7)



Az interneten keresztül érkezett hozzám a következő olvasnivaló. Érdemes rajta elgondolkodnunk!


A Sátán találkozót tartott


( Olvasd el, még ha túl elfoglalt vagy is; különösen akkor, ha túl elfoglalt vagy! )

A Sátán összehívta a démonokat a világ minden tájáról. A megnyitó beszédében ezt mondta:

"Nem tarthatjuk vissza a keresztényeket attól, hogy eljárjanak istentiszteletre. Nem tarthatjuk vissza őket attól, hogy olvassák a Bibliájukat és hogy tudják az igazságot. Még csak attól sem tarthatjuk vissza őket, hogy egy bensőséges kapcsolatot alakítsanak ki a megváltójukkal. Ha egyszer megszerezték ezt a kapcsolatot Jézussal, megtört a hatalmunk felettük. Úgyhogy engedjétek, hogy elmenjenek istentiszteleteikre, engedjétek, hogy magukhoz vegyék az úrvacsorát, de lopjátok el az idejüket annyira, hogy ne legyen idejük arra, hogy igazi kapcsolatot alakítsanak ki Jézus Krisztussal."

"Ezt akarom tenni", mondta a Sátán. "Eltéríteni őket attól, hogy megragadják a kapcsolatot a Megváltójukkal és fenntartsák ezt az éltető kapcsolatot egész napon át!"

"Hogyan tegyük ezt?" - kiabálták a démonjai.

"Kössétek le őket az élet mellékes dolgaival és találjatok ki számtalan

cselt, amikkel lefoglalhatjátok az gondolkodásukat", - válaszolta ő:

1. Kísértsétek őket arra, hogy költsenek, költsenek, költsenek és kérjenek kölcsön, kérjenek kölcsön, kérjenek kölcsön.

2. Győzzétek meg a feleségeket, hogy dolgozzanak hosszú órákat és a férjeket, hogy dolgozzanak 6-7 napot egy héten, 10-12 órát egy nap, így megengedhetik maguknak az üres életformát.

3. Tartsátok vissza őket attól, hogy időt töltsenek a gyerekeikkel. Ahogy a családok darabokra hullanak, hamarosan, az otthonaik többé nem lesznek biztonságos menedékek a munka nyomása alól!

4. Stimuláljátok túl az agyukat, hogy ne legyen képesek meghallani azt a 'halk, szelíd hangot.'

5. Csábítsátok őket arra, hogy kapcsolják be a rádiót vagy a magnót, amikor vezetnek... hogy hagyják bekapcsolva a tévét, videót, CD lejátszót és a számítógépet az otthonaikban folyamatosan, és gondoskodjatok arról, hogy minden üzletben és étteremben a világon nem biblikus zenét játsszanak folyamatosan. Ez majd bezsúfolódik az agyukba és megtöri a kapcsolatot Krisztussal.

6. Töltsétek fel a dohányzóasztalokat magazinokkal és újságokkal. Nyomjátok bele az agyukba a híreket 24 órán keresztül. Törjetek be a vezetés perceibe hirdetőtáblákkal. Árasszátok el az e-mail postafiókjaikat szeméttel, katalógusokkal, amikből online lehet rendelni, sorsolásos játékokkal és mindenféle hírlevéllel és promóciós ingyenes ajánlatokkal, szolgáltatásokkal és hiú reménnyel.

7. Tetessetek sovány, gyönyörű modelleket a magazinokba és a tévébe, hogy a férjek azt higgyék,

hogy a külső szépség a fontos és aztán elégedetlenekké váljanak a feleségükkel.

8. Tartsátok fáradtan a feleségeket olyannyira, hogy ne tudják éjjel szeretni a férjüket. Adjatok nekik fejfájást is! Ha nem adják meg a férjüknek azt a szeretetet, amire szüksége van, hamarosan máshol fogják azt keresni. Ez jó hamar szétszakítja a családokat!

9. Adj nekik télapót, hogy eltérítsd őket attól, nehogy megtanítsák a gyerekeiknek a karácsony igazi jelentését.

10. Adj neki húsvéti nyuszit, így nem fognak beszélni az Ő feltámadásról és a bűn és a halál feletti hatalmáról.

11. Még ha el is utaznak pihenni, tegyetek arról, hogy hajszolják ott is túl magukat... hogy kimerülten térjenek vissza. Tartsátok őket túl elfoglaltan ahhoz, hogy kimenjenek a természetbe és Isten teremtményeit csodálják. Küldd el őket inkább vidámparkokba!, sporteseményekre, színdarabokra,

koncertekre és moziba.

12. Tartsátok őket elfoglaltan, elfoglaltan, elfoglaltan! És amikor lelki találkozóra mennek, nyugtalan lelkiismerettel fognak távozni.

13. Zsúfoljátok tele az életüket sok jó kifogással, hogy ne legyen idejük keresni Jézus hatalmát.

Így egy idő után a saját erejükből fognak dolgozni, fel fogják áldozni az egészségüket és a családjukat

egy elég jó cél érdekében.


'Működni fog! Működni fog!' Mekkora terv volt!

A démonok buzgón indultak teljesíteni a megbízatásukat, hogy a keresztények minél kevesebb időt hagyjanak Istenre és a családjaikra szerte a világon, hogy a Feltámadás ünnepe a nyúl és tojás ünnepe legyen, és hogy minél kevesebb idejük maradjon arra, hogy meséljenek másoknak

arról, hogy Jézus hatalma hogyan változtatta meg az életüket.

Azt hiszem, a kérdés az, hogy sikeres volt Sátán ebben a cselben? Döntsd el te magad!

Az "elfoglalt" [angolul: busy] azt jelenti: S-átán R-abigája A-latt L-enni? [B-eing U-nder S-atan's Y-oke]

Legyen áldott napotok!




Gondolatok a gyülekezetről



Vajon hogyan lehetséges az, hogy a jeruzsálemi gyülekezet mindjárt 3000 lélekkel (ApCsel. 2,41) indult útjára, aztán 5000 főre növekedett a gyülekezet létszáma (ApCsel. 4,4: De azok közül, akik hallgatták az igét, sokan hittek, és a hívő férfiak száma mintegy ötezerre emelkedett.), majd még később is olvasható a Bibliában, hogy „Az Úrban hívők száma egyre növekedett, férfiak és nők tömegével.” (ApCsel. 5,14)?

Hogyan lehetséges ez a növekedés? Hiszem, és sokan hisszük, hogy Isten akarata a növekedés a gyülekezetben, az egyházban. Akkor miért az a tapasztalatunk, hogy az evangélikus gyülekezetek általában vagy stagnálnak, vagy pedig fogynak. De olyan nagy mértékű növekedésről, mint a Bibliában olvashatunk, nem hallható.

Azt nem gondolom, hogy az evangélium más lett. Ugyanazt az evangéliumot hirdetjük. Jézus Krisztus tegnap, ma és mindörökké ugyanaz. (Zsid. 13,8) Esetleg abban lehet különbség, hogy az ige hirdetője mennyiben megtért ember. Pál apostol is beszél olyan emberekről, akik szívből, és akik „számításból, nem tiszta lélekkel hirdetik a Krisztust” (Fil 1, 17). Fontos az, hogy az ige hirdetője ne csupán szavakkal, hanem sokkal inkább tettekkel, az életével prédikáljon.

Nem ebben, hanem inkább abban látom a jelenlegi más helyzetet, hogy ma kevesen szolgálnak igével egy gyülekezetben. Amikor tavaly a bicskei gyülekezetben bibliaórán az Pál apostolnak az efezusi gyülekezethez írt levelét tanulmányoztuk, szembesülnünk kellett azzal, hogy az akkori helyzethez képest mennyire elmaradottak vagyunk. Pál ezt írja:

És ő (Krisztus Jézus) „adott” némelyeket APOSTOLOKUL, másokat PRÓFÉTÁKUL, ismét másokat EVANGÉLISTÁKUL, vagy PÁSZTOROKUL és TANÍTÓKUL, hogy felkészítse a szenteket a szolgálat végzésére, a Krisztus testének építésére, míg eljutunk mindnyájan a hitnek és az Isten Fia megismerésének egységére, a felnőttkorra, a Krisztus teljességét elérő nagykorúságra. (Ef. 4,11 - 13)

Pál itt öt egymástól különböző tisztséget sorol fel. Nincs közöttük sem felügyelő, sem kántor, sem gondnok, sem pénztáros, sem jegyző. Ezek mind IGEI szolgálatot végeztek. Ma egy gyülekezetnek van 1 fő lelkésze – de még ezen is „osztozkodnia kell” más gyülekezet(ek)kel, és jó esetben van még egy hitoktatója is, és ezzel a gyülekezet igei szolgálattevőinek listája lezárult. Pedig az is feltételezhető, hogy egy gyülekezeten belül több próféta, több evangélista, és több pásztor és tanító végzett szolgálatot. Valahogyan az egyháztörténet folyamán kikoptak ezek a szolgálatok. Feltételezem, hogy a constatínuszi fordulatkor, amikor kötelezővé tették a keresztyén vallást, gyakorlatilag mindenkit - ha kedves volt az élete - bekényszerítettek a templomba, ekkor tűnhettek el ezek a tisztségek. Az egyház, amely addig az üldöztetések miatt titkos „mozgalom” volt, nem tudta feldolgozni, és igazi hívővé tenni a templomba bekényszerített tömeget.

Csak a XX. sz. liberális demokráciája mutatta meg azt, hogy az egyházi tradíciók, szokások önmagukban nem tesznek senkit sem hívővé. Valami másra van szükség. Olyas valamire, ami többet ad a régi, megszokott vallási szertartásoknál. Ami nem a megszokásra, hanem, a személyességre alapszik. Talán ez az, amit spiritualizmusnak nevezünk.

Ez a személyesség az, amely szeretne a félelem, az elfoglaltság és a csalódások miatt bezárkózott emberek szívéhez eljutni, és segíteni megtapasztalni annak a Jézusnak a jelenlétét és erejét, aki ma is valóságos, és ma is segít annak, aki ezt Tőle kéri.

Az alábbi ábra a gyülekezeteink általános felépítését mutatja meg:


Azok tartoznak ide, akik

a gyülekezeteinkkel sajnos

nem tartanak kapcsolatot










A körök, a középponttól való távolság általában az Istennel való kapcsolatot, ill. ebben a kapcsolatban a távolságot is jelenti (de jellemző a körök mérete is). Hiszen az Istennel való élő kapcsolat megmutatkozik a Krisztus testével, az egyházzal, a gyülekezettel való kapcsolatban is. Vagyis aki szereti Jézust, annak fontos az, hogy hallja és hallgassa az Isten igéjét és az igehirdetést, valamint fontossá válik számára a Krisztus testében való részesedés, az Úrvacsora egyszerre csodálatos és titokzatos ajándéka. Fontossá válik számára a testvérekkel való együttlét, a közösség, és az egymásért való imádság is.

Hittanórán a gyerekeknek – értelemszerűen – a Bibliából tanítok. A felnőttek „hittanóráján”, a bibliaórán szintén a Szentírás a vezérfonalunk. Ilyenkor kell szembesülnöm azzal, hogy a jelenlegi gyakorlatunkhoz képest a Biblia idejében, az apostoloknál mintha sok minden másképpen működött volna. „Természetesen” mondhatjuk azt, és bizonyos esetekben mondanunk is kell, hogy azóta már sok minden megváltozott, és már nem lehetséges az, hogy az apostoli korhoz hasonlóan működjenek dolgok.

De nem lehetséges az, hogy ezt a véleményt gyakrabban hangoztatjuk, mint kellene? Nem lehetséges, hogy ezzel akarunk védekezni az ellen, hogy Isten felhasználjon minket, és a gyülekezetünkben növekedés induljon? Az a meglátásom, hogy sokan félünk Istentől, félünk attól, hogy túlságosan megváltoztat minket, az életünket, a szívünket. Így az ember még többnyire kordában tudja tartani magát, de ha már Isten is beszáll a ringbe, ott döntő változásnak kell történnie. Így inkább ezt sokan nem vállaljuk fel, még aktív templombajárók sem.

A gyülekezetünk növekedése érdekében azt kell megvizsgálnunk, hogy mi az, amit ma is alkalmazni tudunk a Bibliából. Sőt, amit alkalmaznunk kell! Tanulmányoznunk kell és ismernünk kell a Bibliát, hogy a gyülekezetünk, és benne mi is, az egyház tagjai épülhessünk és növekedhessünk. Hiszen a gyülekezet növekedése mindig a gyülekezetben élő egyes embereknek, az egyháztagoknak a növekedését, lelki erősödését jelenti. Vagyis ezt nálam és Nálad, Kedves Testvérem, kell elkezdeni.

SzK



Jövel, Szentlélek Úristen, Töltsd be szíveinket bőven

mennyei Ajándékoddal, szívbéli szent buzgósággal,

Melynek isteni ereje sok népet egy hitre vive.

Légy velünk is, Te népeddel, hogy teljünk meg dicséreteddel!

Hallelúja, hallelúja!


(Evangélikus Énekeskönyv 229. éneke)



Énekeljetek az Úrnak új éneket, mert csodákat tett!”

(98. zsoltár, 1.)


A csákvári gyülekezet Harmonia Floriana kórusa 2005. április 24-én - Cantate, az éneklés vasárnapján - részt vett a győri Öregtemplomban megrendezett egyházkerületi kórustalálkozón.

Nagy megtiszteltetést és egyben kihívást jelentett számunkra, hogy a híres és kiválóan éneklő oroszlányi énekkar mellett mi képviselhettük a Fejér-komáromi Egyházmegyét.

A Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület öt gyülekezeti kórusa vett részt a találkozón: a répcelaki nőikar, a kaposvári, oroszlányi, csákvári énekkarok, valamint házigazdaként a Győr-Nádorvárosi gyülekezet énekkara. A délelőtti istentiszteleten minden énekkar egy-egy énekkel szolgált a liturgia keretein belül, a lutheri hagyományt megerősítve, miszerint „éneklő egyház” vagyunk. Ittzés János püspök úr igehirdetésében kifejezte, milyen jó lenne, ha minden vasárnap, minden gyülekezetben így hangozna az ének, és erősítette bennünk a felelősségérzetet gyermekeink, unokáink iránt,hiszen ők alkotják a jövő gyülekezeteit.

A nap súlypontja a délutáni zenés áhítat volt, melyen a kórusok zenében és szóban is bemutatkozhattak. Énekkarunk a Bízom benned, szent Úristen kezdetű énekeskönyvi énekkel (437.) vonult fel az oltár elé. A szóbeli köszöntésben és bemutatkozásban elhangzottak a jövőre tíz éves együttes főbb jellemvonásai: a zenés áhítatok szervezése, az egyre szorosabb németországi kapcsolat, és az új szín életünkben, hogy gazdagodtunk néhány kiváló hangszeres muzsikussal. Éneklésben is bemutattuk ezeket a jellegzetességeket: egy fanfárszerű, ujjongó reneszánsz kórusmű után két hangszerkíséretes barokk művet énekeltünk, Esterházy Pál Harmonia coelestiséből egy tételt és egy német szerző virágvasárnapi kantátáját, mellyel a pyrbaumi testvérekre emlékeztünk.

Nehéz, szinte lehetetlen szavakban kifejezni azt az érzést, ami az énekkar összes tagjának arcán ragyogott: kis időre az örökké örvendező angyali kar részévé váltunk, és úgy hiszem, ez az élmény nem is múlik el nyomtalanul, mint ahogy Isten igéje sem tér vissza dolgavégezetlenül.

A kórusok bemutatkozása után Szokolay Sándor evangélikus zeneszerző szakmai szempontok szerint értékelte röviden az elhangzottakat, és bejelentette: a csákvári énekkar nyeri el idén a Dhc. Weltler Jenő-díjat. Beszéde végén mindannyian egyetértettünk találó summázásával: valóban jelen volt a Szentlélek.

Szebik Ildikó karnagy


Gyülekezeti alkalmaink


Konfirmáció


Csákváron hagyományosan Pünkösd ünnepén kerül sor a konfirmációra. Május 14-én szombat délután 15 órakor a konfirmációi vizsgán a konfirmandusok számot adnak tudásukról az elkészített dolgozat, valamint a kérdésekre adott válaszok alapján. Másnap, Pünkösd ünnepén a 10 órakor kezdődő istentiszteletünkön kerül sor a konfirmandusok fogadalomtételére, az áldásra, majd az úrvacsoravételre. Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a konfirmációra!

Konfirmandusainkat hordozzuk imádságban, hogy gyülekezetünknek megbecsült, elkötelezett, és aktív tagjai legyenek!

Konfirmandusaink névsora:

Hargitai Mira

Mészáros Péter

Németh Erika

Németh Gábor

Németh Piroska

Tubik Péter

Vatali Ágnes


Pünkösdi nagyvelegi gyülekezettalálkozó


Pünkösd hétfőn régóta Nagyvelegen gyűlnek össze a Fejér – komáromi Evangélikus Egyházmegye gyülekezetei, hogy együtt ünnepeljék meg Pünkösdöt, a szentlélek ajándékának közénk jövetelét, és az egyház „születésnapját”. Ez az alkalom nagyszerű lehetőség arra is, hogy egymást megismerve lehetőség nyíljék egymástól ötleteket nyerni a gyülekezeti élet felpezsdítésére, a gyülekezeteinkhez tartozók elérésére.


Pyrbaumiak látogatása


Immár 6 éve tart áldásos kapcsolatunk Csákvár testvérvárosának, Pyrbaumnak evangélikus kórusával. Májusban mi láthatjuk vendégül az énekkart, amelynek hagyományosan a szombat este 18 órakor kezdődő ZENÉS ÁHÍTAT, és másnap, az ünnepi istentisztelet lesz a központi programja. Ismét eljön velük a pyrbaumi evangélikus gyülekezet lelkésze, Klaus Eyselein, aki igehirdetéssel szolgál közöttünk. Eyselein lelkész úrral, valamint a két gyülekezet közti kapcsolattartóval, Konrad Heck presbiterrel azon fáradozunk, hogy a két gyülekezet, a csákvári és a pyrbaumi testvérgyülekezetté legyen.


Hittan és ifjúsági tábor


Idén nyáron is megrendezésre kerülnek a hittan és ifjúsági táboraink Nagyvelegen. A hittantábor Július 10 – 16-ig tart, vasárnap délutánól szombat délig. Az ifjúsági tábor július 31-én kezdődik, és augusztus 6-ig tart. Érdeklődni lehet Mészáros Tamás felügyelő úrnál, vagy Szebik Károly lelkésznél.


Kiadja:


Csákvár – Bicske – Csabdi Társult Evangélikus Egyházközség

Evangélikus Lelkészi Hivatal

Szebik Károly lelkész

8083 Csákvár, Luther u. 2.

Tel.: 06 – 22 / 254 – 739

Mobiltelefon: 06 – 20 / 950-9005

1

Társoldalak
Sziklavár 2005. őszi szám
Sziklavár 2005 ádventi szám
Sziklavár 2007 húsvéti szám
Sziklavár 2009. áprilisi szám
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster