Sziklavár 2009. áprilisi szám
SZIKLAVÁR
A Csákvár-Bicske-Csabdi
Társult Evangélikus Egyházközség
gyülekezeti lapja
Tartalom
- Lelkészi jelentés
- Család?!
- Csabdi és Bicskei templomfelújítás
- Programok
MEGHÍVÓ
Nagyheti evangélizáció
2009. április 6-7-8-ig (hétfőtől szerdáig) este 18 órai kezdettel tartjuk
a csákvári evangélikus gyülekezeti teremben.
Igét hirdet hétfőn és kedden: Ittzés István evangélikus lelkész szerdán: Szebik Károly evangélikus lelkész
Mindenkit sok szeretettel várunk!
Ha csak ebben az életben reménykedünk a Krisztusban,
minden embernél nyomorultabbak vagyunk. (1Kor 15,19)
Szeretett Testvéreim az Úr Jézus Krisztusban!
"Csak ebben az életben" - de mit is jelent ez az élet? Mit adhat nekünk ez az élet? Az emberek általában úgy élik az életüket, hogy azt előre megtervezik. Tudják, hogy mit akarnak, hogy miért dolgoznak, hogy mikor akarnak házasságot kötni, mikor építenek házat, mikor szereznek autót, és mikor szeretnének családod alapítani. Az ember tudatos lény, megtervezi, megszervezi az életét. Nem csak hosszú távú tervei vannak, az ember előre szervezi a mindennapjait, az előtte álló napok programjait is: a munkát, a találkozásokat barátokkal, rokonokkal, családtagokkal, a bevásárlást, a főzést, a ház körüli munkát.
Eddig ez rendben is van. A probléma akkor jön, amikor ez a terv fenekestül felborul. Amikor jön egy váratlan baleset, egy komoly betegség, amely nem volt benn a „mi forgatókönyvünkben”. Akkor jönnek a kérdések: miért engedte meg Isten? Miért engedi meg a betegséget, a baleseteket, a szenvedést, a lelki gyötrődéseket, a családi konfliktusokat?
A "csak ez az élet" nem sok jóval kecsegtet. Igen, vannak, lehetnek benne örömök is, de ha saját magunkra gondolunk, az életről, az életünkről hamarabb eszünkbe jutnak a nehézségeink, a küzdelmeink, a fáradozásaink, mint az élet pozitív dolgai és eredményei.
És most nem az a rész következik, hogy "gondolkodjunk pozitívan!", meg hogy "mindig nézd az élet napos oldalát!". Ne csapjuk be magunkat, ne tegyünk úgy, mintha nem lennének az életben nehézségeink! Nem, nekünk máshova kell tekintenünk. Arra a jelre, amelyet Isten adott nekünk: a golgotai keresztre. Arra a keresztre, ahol a mi Urunk Jézus Krisztus szenvedett. Ez egyrészt azt jelenti, hogy ebben a világban helye van a küzdelemnek, és helye van a szenvedésnek is. Hiszen Isten akaratából szenvedett az Úr Jézus. Ugyanakkor Jézus keresztje számunkra a menekülés útját jelenti. Mert Jézus értünk szenvedett, a mi szenvedésünket, a mi bűneink büntetését vállalta magára.
A mennyei Atya nem minket akar büntetni, hanem épp ellenkezőleg: meg akar minket menteni. Jézusért megbocsát nekünk, akik büntetést érdemlünk. És nem csak megbocsát, hanem Jézusért megnyitotta számunkra a mennyországot. Azt az országot, amely tökéletes, amelyben nincs szenvedés, nincs bűn, nincs harag, nincs betegség. Ez Isten tökéletes országa. Ezt készítette el a mi számunkra, és ide vár minket haza.
Nekünk semmi mást nem kell tennünk, mint őszintén elismernünk a bűneinket magunk előtt, ás Isten előtt is, és Jézusért bocsánatot kérnünk. És hinnünk hogy Istenünk valóban megbocsátott, és új élettel ajándékozott meg.
A hívő ember az Isten bűnbocsánatából él, és hittel tekint Krisztus keresztfájára, ahonnét az örök élet származik. A hívő ember nem "csak ebben az életben" reménykedik, hanem az örök életben, amelyet az Isten ad ajándékba mindazoknak, akik kérik ("Kérjetek, és adatik nektek, zörgessetek és megnyittatik nektek.")
Ha csak ebben az életben reménykedünk a Krisztusban, minden embernél nyomorultabbak vagyunk. De ha az örök életben reménykedünk, áldottak vagyunk, akik Jézus megváltó haláláért és feltámadásáért ajándékba kapjuk az örök életet! Ámen!
SzK
Szeretetvendégség Csákváron
2009. április 5-én vasárnap délután 17 órai kezdettel szeretetvendégségre hívjuk és várjuk a csákvári evangélikus gyülekezeti teremben. gyülekezetünk tagjait, ahol terített asztal mellett hallgathatjuk meg Tóth Tamás bicskei plébános testvérünk 40 napos Dél-amerikai útjáról való vetített képes beszámolóját. Mindenkit sok szeretettel várunk!
Lelkészi jelentés a 2008. évről - lásd az Olvasnivalók közt!
Csabdi Templomfelújításról
Kedves Testvérek!
Tavaly elkészült a templom új karzata, amely most már csak a festésre vár. Ebben az esztendőben elkezdjük a templom belső és külső felújításának előkészítését. A templom szomszédságában levő eladott harangozólakás árának egy részéből, valamint egyházmegyei felújítási keretből szeretnénk a templom tetőzetét, a toronysisakot, az ablakok cseréjét, illetve felújítását, valamint külső és belső festését elkészíteni. Számítunk a Csabdin lakó evangélikus Testvérek adományaira is, amelyeket előre is köszönünk.
Egyházfenntartói Járulék
Szeretettel kérjük azon Testvéreinket, akik 2007-ben és/vagy 2008-ban elmulasztották befizetni az egyházfenntartói járulékot, e célból keressék fel presbiterkörzetük presbiterét, vagy pénztárosunkat. Köszönjük, hogy hozzájárul egyházunk szolgálatához, működéséhez!
Bicskei Templomfelújításáról
Szeretett Testvérek!
A Bicskei gyülekezet presbitériumi határozata értelmében
2009-ben megkezdjük a templomunk felújítását. Országos Egyházunkhoz tavaly előtt és tavaly is adtunk be pályázatot kiemelt támogatásra, de a közbejött gazdasági válság egyházunkban is érezteti hatását: forráshiány miatt nem tudnak anyagilag támogatni.
A gyülekezetünk rendelkezésére álló kb. 5,5 M Ft-tal elkezdjük templomunk belső felújítását. Köszönjük a Kedves Testvérek eddigi áldozathozatalát, és mindennemű támogatását. Most azt kérjük, hogy imádságban hordozzák ezt az ügyet, hogy aztán istentiszteleteinkkel méltó módon ünnepelhessük templomunkban.
CSALÁD?!
Kedves Testvérek!
Mai időben a családoknak egyre nehezebb a helyzetük. A rendszerváltozást követő társadalmi változások rossz irányba fordították a családok életét. A szülőknek sokkal többet kell dolgozniuk, számukra - főként a gazdasági válság kirobbanása óta - sokkal nagyobb lelki terhet jelent a létbizonytalanság. A szülők, mint házaspár, egyre kevesebb időt tudnak együtt tölteni, egyre kevesebb energiát fordítanak a házasság ápolására. Több a feszültség, több a megoldandó feladat. Közben a pénz, amiért dolgozunk, egyre kevesebbet ér, miközben egyre többet kell fizetnünk. Sokunknak lehet az az érzése, hogy a világ kiszipolyoz, és felemészt minket.
De gondoljuk meg: vajon a boldogságunkhoz, a lelki kiegyensúlyozottságunkhoz pénzre van szükségünk?
Természetesen a szülők életének problémáiból a gyerekek sem maradnak ki. Számukra is kevesebb idő, kevesebb odafigyelés jut. Pedig milyen nagy szükségük van a gyermekeinknek arra, hogy együtt legyenek velünk, hogy beszélgessünk velük! Vajon tudjuk-e, milyen kérdések foglalkoztatják gyermekeinket ezekben a napokban? Tudjuk-e, ismerjük-e az érzéseiket, hogy mi okoz számukra nehézséget az iskolában, vagy a társaival való kapcsolataikban?
A család egyben tartásának feltétele elsőként a házasság ápolása. A házasságot, mint minden más kapcsolatot, folyamatosan ápolni kell. (Szokták mondani: a házasság és a szerelem olyan, mint a tűz: ahhoz, hogy lobogjon, folyamatosan táplálni kell.) Fontos az, hogy ne egymás mellett éljünk, hanem együtt, egymást segítve (egymáshoz illő segítőtárs). Ha fáradtak vagyunk is, szakítsunk időt egymásra, a beszélgetésre. Ugyancsak fontos az, hogy ne csak közös családi programok legyenek, hanem legyen olyan idő is, amelyet a házastársak csak egymásnak szentelnek.
A házasság ápolása kihat a gyermekek életére. A gyerekeknek nem arra van szükségük, hogy mindent megadjunk nekik, azaz legyen menő ruha, bicó, menő mobil, amivel nem ég le a haverok előtt; saját tévé a szobában, számítógép internettel, és elegendő zsebpénz. A gyermeknevelés korántsem jelenti a gyermekek életének agyagi feltételeinek megteremtését. Nem menő cuccokkal kell elhalmoznunk gyermekeinket, hanem úgy kell őket nevelnünk, hogy felnőttként megállhassanak majd a saját lábukon, értékelve az embert, a szépet és a munkát is!
Tehát a gyermekek akkor fejlődnek egészségesen, ha ehhez a szülők házassága megfelelő lelki hátteret és biztonságot ad. Vagyis a gyermekeink akkor boldogok, ha azt látják, hogy a szüleik házassága is boldog.
Továbbá nagyon fontos azzal is tisztában lennünk, hogy gyermekeinket elsősorban a saját életünkkel, az életvitelünkkel, a gondolkodásmódunkkal, az érzelmeink kinyilvánításával, és saját szokásainkkal neveljük. Ha gyermekeink azt látják, hogy a munkából hazaérve belerogyunk a fotelbe, és sör mellett bámuljuk a TV-t, akkor felnőttként ő is ezt teszi majd, mert számára ezt a mintát adtuk. Ugyanez fordítva is igaz: ha gyermekünk azt látja, hogy figyelmesek és előzékenyek agyunk egymás iránt, és a felmerült problémákat csendesen és higgadtan beszéljük meg -egymással és velük is -, akkor felnőttként ő is így tesz majd.
Ne dőljünk be a modern kori téves nevelési tanácsoknak! Higgyük el, hogy a gyermekeinknek szükségük van ránk, a szüleire: az édesapjára és az édesanyjára, mégpedig együtt. És szükségük van gyermekeinknek arra is, hogy neveljük őket. Azaz ne ők döntsék el gyerekfejjel, hogy mi tetszik nekik, hogy mit akarnak és nem akarnak. Hanem arra van szükségük, hogy irányt mutassunk nekik, hogy megmutassuk az élet veszélyeit, és megtanítsuk őket azon a keskeny úton járni, amelyről biztosan tudjuk, hogy nem zsákutca, hanem a becsületes és egészséges felnőttség útja.
Végül arról szeretnék néhány sort ejteni, ami a nevelésben a legfontosabb: a hitre való nevelés. Mert ez is hozzátartozik a neveléshez, és elsősorban nem a lelkész és a hitoktató, hanem a családfő és a szülők felelőssége és feladata, azaz hivatása. Természetesen nem a felelősséget szeretnénk lerázni magunkról. Gyülekezeteinkben épp az látható, hogy szeretnénk mindent megtenni evangélikus családjainkért és hittanos gyermekeinkért is. De ahhoz, hogy célunkat elérhessük, szükségünk van a szülői háttérre, a támogatásra, és amiről most elsősorban szó van: a szülői példamutatásra. A hitünk gyakorlásának példája ragad-örökítődik át gyermekeinkre is. Ha azt látják az életünkön, hogy Jézus nélkül nem tudunk élni, hogy számunkra fontos a gyülekezetei közösség, az Isten Igéjének hallgatása és az úrvacsorával való élés, valamint a rendszeres imádság, gyermekünk hitbeli fejlődését ez irányba tudjuk segíteni.
Imádkozzunk gyermekeinkért, gyermekeink lelki, és hitbeli fejlődéséért, de imádkozzunk magunkért, a házastársunkért és a házasságunkért is. Imádkozzunk azért, hogy szülői hivatásunkat Istentől kapott türelemmel és szeretettel tölthessük be! Ámen!
Ui: Szívesen várom észrevételeiket, kérdéseiket a témával kapcsolatban.
Szebik Károly
2009. I. félév gyülekezeti programok
Ápr. 5 vas 17óra - Csákvári szeretetvendégség - Tóth Tamás plébános Dél-Amerikában
Ápr. 6-7-8. (h-k-sze) 18 ó - BÖJTI EVANGÉLIZÁCIÓ Ittzés István ev. lelkész.
Ápr. 30. csüt. - máj 3. vas. Kórusedzőtábor - Soproni Ev. Kollégium
Máj. 6. szerda 18 ó - presbiteri ülés (lelkészválasztás)
Máj. 10. vas. 11. ó - Csákvár, Anyák napi műsor
Máj. 10. vas. - Zenés áhítat - Csákvári Katolikus Kórus és Harmonia Floriana Kórus - Igét hirdet: Ambrózy Tamás plébános
Máj. 31. Pünkösd ünnepe, konfirmáció
Június 10-14 Pyrbaumi testvérkórus Csákváron
Jún. 13. szombat 17 ó Zenés áhítat - Pyrbaumi Kirchenchor - igét hirdet: Szebik Károly
Június 14. vasárnap 11ó - Tanévzáró istentisztelet, igét hirdet: Klaus Eyselein lelkész
Jún. 28 - júl. 4. Nyári hittanos tábor Nagyveleg
Júl. 12-18. Zengő tábor - Csákvár
Júl. 26. - aug. 1. ifjúsági nagytábor - Nagyveleg
Aug. 2 - 9. Pyrbaumi - Csákvári közös ifjúsági tábor - Révfülöpön
A Csákvári Evangélikus gyülekezet honlapja:
http://csakvar.lutheran.hu
Jézus Krisztus Urunk feltámadásának örömhíre töltse be Minden Kedves Olvasó életét kegyelemmel és boldogsággal!
Ha pedig annak Lelke lakik bennetek, aki feltámasztotta Jézust a halottak közül, akkor az, aki feltámasztotta a Krisztus Jézust a halottak közül, életre kelti halandó testeteket is a bennetek lakó Lelke által. (Róm. 8,11)
ERŐS VÁR A MI ISTENÜNK!
Impressum
|