Testvérgyülekezeti kapcsolatunk Pyrbaummal
Beszámoló az ünnepi istentiszteletről

A csákvári - pyrbaumi evangélikus kapcsolat a német testvér-kórus tavaszi ittléte alkalmával fontos mérföldkõhöz érkezett: 2005. május 29-én a Csákvári evangélikus templomban tartott istentiszteletünkön a Pyrbaumi Evangélikus Egyházközség és a Csákvári Evangélikus Egyház-község testvérgyülekezetté lettek egymás számára.

Klaus Eyselein, a német gyülekezet lelkésze Jézusnak a mustármagról szóló példázata (Mk 4, 30 – 32) alapján hirdette az evangéliumot: a mustármag példáján keresztül a kicsiben rejlõ gazdag, tartalmas értékekre, az óriási lehetõségekre hívta fel a gyülekezet figyelmét.

Az igehirdetést követõen annak a két nagy gyertyának a meggyújtására került sor, amelyet az istentiszteletre bevonuláskor a pyrbaumi gyülekezet részérõl Konrad Heck presbiter, csákvári gyülekezetünk részérõl Mészáros Tamás felügyelõ hozott be, és amelyet a tervérkapcsolatunk jel-képeként egymásnak ajándékoztunk. A gyertyák felirata: "...hogy egyek legyenek" Csákvár - Pyrbaum 2005 magyar és német nyelven.

A két egyforma gyertya meggyújtása egyrészt kifejezi a Krisztushoz tartozást: Krisztus Urunk is Önmagát áldozta fel értünk, értünk adja, „égeti” magát, s közben világosságot ad számunkra. Másrészt a két gyertya kifejezi az egymáshoz tartozást is, azzal, hogy minden vasárnap és ünnepnapon égnek a pyrbaumi evangélikus oltáron, ill. a csákvári evangélikus oltár mellett a gyertyatartón. Mindemellett emlékeztet arra, hogy másutt is vannak, akik minket szeretnek, akik értünk imádkoznak, és akikért mi ugyanezt megtehetjük.

Talán sokakban felmerül a kérdés: miért van szükség erre a „testvérgyülekezeti kapcsolatra”? Többen tudják, hogy a két énekkar között 1998 óta tart a kapcsolat, amely az idõ teltével egyre szorosabbá vált, és válik. A német kórus vezetõje, Ernst Damm, aki egy evangélikus oktatási intézetben dolgozik, szintén szíve ügyének tekinti a két gyülekezetnek a kórusaik által megszületett kapcsolatát.

A közös jövõrõl nagyon nehéz nyilatkozni. Teljesen egyetértünk Eyselein lelkész úrral, és Heck presbiter úrral abban, hogy a két gyülekezet központi összekötõ szerepét az énekkarok közti kapcsolat ápolása játssza. További lehetõséget a két gyülekezet hittanosai, konfirmandusai és ifjúsága jelenthet: közös táborok, konferenciák megszervezése.

Egy külföldi kapcsolat sok áldással jár a gyülekezet életében. Egy másik országban, más történelmi, politikai és szociológiai háttérrel rendelkezõ egyházban más lehetõségek vannak, ugyanakkor más problémákkal, kihívásokkal kell szembenézniük. Testvéreinket megismerve bízom abban, hogy sokat tanulhatunk egymástól. SzK

Csákvár - Pyrbaum 2007
Közös ifjúsági tábor Balatongyörökön 2007 augusztusában - beszámoló egy résztvevő tollából

A kölcsönös gyertyagyújtás