Igehirdetések
2012 szenteste

Az Atya, Fiú, Szentlélek nevében! Ámen! Szenteste - Rm 1, 1-7 - 2012-12-24
Ma este megtudjátok, hogy eljön az Úr és megvált minket, reggelre meglátjátok dicsőségét! (2Móz 16,6–7) Az Úré a föld és ami betölti, a földkerekség és minden lakója. Nyíljatok meg, kapuk, táruljatok föl, ősi ajtók, hogy a dicső Király bevonulhasson! Kihirdetem az Úr végzését: Ő mondta nekem: Fiam vagy te! Kérd, és neked adom örökségül a népeket, birtokodul a földkerekséget. (Zsolt 24,1.7; Zsolt 2,7–8)

Lelkész: Imádkozzunk! Mindenható Istenünk, aki ezt a szent éjszakát tündöklővé tetted az igazi világosság megjelenésével! Add, hogy a földön hittel fogadjuk az ő világosságának kinyilatkoztatott titkát, a mennyben pedig ajándékul kapjuk az üdvösség örömét őáltala, aki veled és a Szentlélekkel Isten, él és uralkodik örökkön-örökké.

Rm 1, 1-7
Pál, Krisztus Jézus szolgája, elhívott apostol, akit az Isten kiválasztott arra, hogy hirdesse evangéliumát,
amelyet prófétái által a szent iratokban előre megígért.
Az ő Fiáról szól ez az evangélium, aki test szerint Dávid utódaitól származott,
a Szentlélek szerint pedig a halottak közül való feltámadásával Isten hatalmas Fiának bizonyult. Ez a Jézus Krisztus a mi Urunk,
aki által kegyelmet és apostolságot kaptunk arra, hogy az ő nevéért hitre és engedelmességre hívjunk fel minden népet:
akik közé tartoztok ti is, mint Jézus Krisztus elhívottai.
Mindazoknak Rómában, akik az Isten szerettei, akiket ő elhívott és megszentelt: Kegyelem néktek és békesség Istentől, a mi Atyánktól, és az Úr Jézus Krisztustól.

Szeretett Testvéreim az Úr Jézus Krisztusban!

Az egyik bulvárlap reklámjában egy kisfiú az apukája érdeklődő kérdésére meglehetősen modortalan stílusban így kérdez vissza: Közöd?!

Elérkezett karácsony ünnepe. A jól ismert jelenet, amely 2000 éve játszódott le Betlehem kis városában és a város melletti mezőn, a szállást kereső szülők, akik nem találnak szálláshelyet, és Mária kénytelen egy istállóban világra hozni a Világ Urát és Királyát, Jézust.

Itt van a 2000 éves történet, itt vannak a karácsony kellékei, a szépen feldíszített karácsonyfa, az ajándékok, az énekek, a hangulat. S a kérdés az, amivel az a fiú a reklámban visszakérdez: Közöd? - Azaz mi közöd karácsonyhoz? Mi a közünk ehhez a 2000 éves történethez, amely egy másik korban, egy másik nép körében, más nyelven, számunkra idegen szereplőkkel történt? Mi közünk karácsonyhoz?

Ha nincs közünk hozzá, akkor karácsony egy 2000 éves távoli történet marad számunkra, amelyhez a megfelelő időpontban – dec. 24-e környékén – megfelelő díszletet és hangulatot kell társítani. Mint a számítógépen: a fájl akkor lesz értelmezhető és használható, hogyha megfelelő programmal társítjuk.

Mi közünk karácsonyhoz? A választ abban az igeszakaszban találjuk meg, amit Pál apostoltól hallottunk. Karácsonyhoz akkor lesz közünk, hogyha magához Jézus Krisztushoz lesz közünk. Nem a Betlehemben megszületett Kisdedhez, hanem ahhoz a Jézushoz, akit Pál ismert. Valószínűleg Pál soha nem olvasta a Lukács által megírt karácsonyi esemény leírását. Lehet, hogy Máriától, Jézus anyjától hallott Jézus születésének körülményeiről, de Pál tudja, hogy nem ez az igazán fontos.

Az a Jézus fontos, aki megjelent Pálnak a Damaszkuszi úton. Az a Jézus fontos, akiről Pál beszélt a városokban missziói útjai során, melynek következtében emberek térek meg, lettek Jézus tanítványaivá, keresztyénekké. Az a Jézus fontos, aki megváltást hozott a kereszthalálával az egész emberiségnek, és aki Húsvét hajnalán a feltámadásával legyőzte a halált is.

Ha Jézus szabadítását megtapasztaltuk a saját életünkben, akkor van igazán mit ünnepelnünk karácsonykor. Akkor nem aggatunk karácsonyra olyan elkoptatott jelzőket, mint amilyeneket a Jézusban nem hívők használnak. Akkor karácsony tényleg igazi ünneppé lesz, mert Jézus megszületésével, közénk érkezésével veszi kezdetét Isten világmegmentő programja. Az a mentőprogram, mentőcsomag, amely a válságba jutott emberi életeket menti meg: a bűnbocsánattal, az emberi kapcsolatok rendbehozásával, a közösségek építésével.

Karácsony szentestéje van. Isten most velünk akar lenni, velünk akar ünnepelni. Köze van hozzánk, mert közel van hozzánk. Meg akar menteni, meg akar gyógyítani minket, hogy boldogok legyünk, itt a földön, és nem csak karácsonykor, és majd Istenünk eljövendő országában, az örök életben. Ezt a boldogságot és örömöt kívánom mindnyájunknak. Áldott karácsonyi ünnepet!
Ámen!

Igehirdetés Pybaumban 2002 pünkösdjén